مجله تفر یحی آموزشی

آرامش و لذت با نوشیدن دمنوش آویشن و پونه Reviewed by Momizat on . آرامش و لذت با نوشیدن دمنوش آویشن و پونه آویشـنی که ما از آن استفاده می کنیـم در علم گیاه شـناسی بــا عنوان «آویشـن بــاغی» شـناخته می شـود. این گیـاه پیشـینه ا آرامش و لذت با نوشیدن دمنوش آویشن و پونه آویشـنی که ما از آن استفاده می کنیـم در علم گیاه شـناسی بــا عنوان «آویشـن بــاغی» شـناخته می شـود. این گیـاه پیشـینه ا Rating: 0

آرامش و لذت با نوشیدن دمنوش آویشن و پونه

آرامش و لذت با نوشیدن دمنوش آویشن و پونه

آویشـنی که ما از آن استفاده می کنیـم در علم گیاه شـناسی بــا عنوان «آویشـن بــاغی» شـناخته می شـود. این گیـاه پیشـینه ای کهن دارد و از گذشـته هــای بسیار دور در زمینه هــای دارویی و آشـپزی از آن استفاده می شـده است.

 

شـاید این روزهــا آویشـن را از فروشـگاه هــا بخریم اما در گذشـته هــای دور، این گیاه در بــاغ هــا و بــاغچه هــای خانه هــا به ثمر می نشـسته و مصرف می شـده است. اما داستان آویشـن و قدمت تاریخی اش چیزی نیست که به راحتی بتوان از کنار آن عبور کرد.

 

وقتی به مبــاحث تاریخی گیاهــان دارویی می رسیم، در می یابیم که نام آویشـن بــا شـجاعت عجیب شـده است. می دانید چرا؟ چون زنان قرون وسطایی زمانی که همسران شـوالیه خود را برای نبرد در میدان هــای جنگ بدرقه می کرده اند یک دمنوشـ آویشـن به عنوان عصاره ای از قدرت و انرژی به ایشـان می داده اند تا بــا نوشـیدن آن برای جنگ بنیه لازم را داشـته بــاشـد.

البته آویشـن از همان زمان هــا به عنوان گیاهی بــا خاصیت قوی دارویی هم مورد استفاده بوده است. حالا اگر بخواهیم به طور خاص تر دربــاره چای آویشـن بگوییم، بــاید بدانید که این نوشـیدنی به عنوان منبع غنی روغن هــای فرار، مواد معدنی، فنل هــای مفید و فلانوئیدهــا یک انتخاب مناسب در قالب یکی از سالم ترین نوشـیدنی هــای چای یا دمنوشـ هــاست. بــا همه این تفاسیر دربــاره آویشـن بیشـتر بدانید تا بیشـتر از بــابت این انتخاب مطمئن شـوید.

قابلیت هــای آنتی اکسیدانی آویشـن

یک فنجان چای آویشـن خیلی بیشـتر از طعم جالب توجـهش قابلیت دارد. یکی از روغن هــای فرّار موجود در آویشـن، نوعی آنتی اکسیدان بسیار قوی است. براساس اطلاعات موجود در کتاب «سالم ترین غذاهــای جهــان» آویشـن می تواند میزان امگا ۳ یا چربی هــای سالم را در مغز بــالا ببرد. نتایج یک مطالعه بــالینی انجام شـده توسط ک.ای.یــودیم و همکارانشـ که در تاریخ ۱۹ آوریل ۱۹۹۹ بــا موضوع «تحقیقات بیــوشـیمی و بیــوفیزیکی» منتشـر شـد، نشـان داد که روغن موجود در آویشـن، از مغز موشـ در برابر تغییرات سلولی ناشـی از بــالارفتن سن مراقبت می کند. همچنین مطالعات دربــاره قابلیت هــای آویشـن در مسیر مبــارزه بــا بیماری آلزایمر ادامه دارد.

 

آرامبخش سرفه هــای آزاردهنده

اگر یک سرماخوردگی به همراه سرفه هــای شـدید را تجربه کردید حتما یک فنجان عصاره آویشـن بنوشـید تا اثر عجیب آن را دریابید. مرکز پزشـکی دانشـگاه مریلند اعلام کرده آویشـن می تواند برونشـیت را درمان کند و سرفه را از بین ببرد. همچنین آویشـن در کمیسیــون E آلمان (یک سازمان نظارتی دولتی که در سال ۱۹۸۷ تاسیس و از دانشـمندان، سم شـناسان، پزشـکان و داروسازان تشـکیل شـده است) به عنوان گیاه دارویی ایمن و اثربخشـ مورد تایید قرار گرفته است.

دمنـوش آویشـن و پونه

 1. یکی از گیاهــانی که ترکیب آن بــا آویشـن دمنوشـ خوشـمزه ای خواهدساخت پونه است. البته شـما بــاید در این ترکیب، مقدار آویشـن را دو برابر پونه در نظر بگیرید.
 2. دو قاشـق چایخوری آویشـن و یک قاشـق چایخوری پونه را داخل قوری بریزید و آن را روی حرارت غیرمستقیم قرار دهید.
 3. ۲۰ الی ۳۰ دقیقه، زمان مناسبی برای دم کشـیدن ترکیب آویشـن و پونه است.
 4. لیمو عمانی هم به عنوان طعم دهنده- البته بنا بر سلیقه افراد- می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
 5. بعد از ریختن دمنوشـ داخل فنجان و کمی سردشـدن آن، می توانید به اندازه یک قاشـق چایخوری عسل به دمنوشـ اضافه کنید. البته می توانید از نبــات هم برای شـیرین کردن این دمنوشـ بهره ببرید.

  چطور دمنوشـ یا چای آویشـن تهیه کنید؟

 •  طرز تهیه دمنوشـ آویشـن بسیار ساده و راحت است؛ فقط کافی است شـما به اندازه ۲ قاشـق چایخوری آویشـن خشـک را داخل قوری ریخته و آن را روی حرارت غیرمستقیم قرار بدهید تا دم بکشـد.
 •  برای خوشـمزه تر کردن دمنوشـ آویشـن می توانید حین دم کشـیدن آن، کمی لیموعمانی یا حتی لیموترشـ به دمنوشـ تان اضافه کنید.
 •  حین سرو دمنوشـ، بعد از اینکه آن را داخل فنجان ریختید و از حرارت آن کم شـد و رو به سردی رفت، به میزان دلخواه عسل اضافه کنید تا خوشـمزه تر شـود.

  مینرال هــای ضروری را در آویشـن پیدا کنید

زمانی که شـما به مواد خوراکی غنی از آهن فکر می کنید، شـاید آویشـن اولین گزینه ای نبــاشـد که به ذهنتان خطور کند اما این را بدانید که ۲ قاشـق چایخوری آویشـن خشـک که معمولا برای یک فنجان چای یا دمنوشـ آویشـن استفاده می شـود ۳٫۵۶ میلی گرم یا ۸٫۱۹ درصد از آهن مورد نیاز روزانه بدن تان را تامین می کند.

آویشـن همچنین یکی از منابع غنی ویتامین K است و شـما می توانید از ۲ قاشـق چایخوری آویشـن ۴۸٫۱ میکروگرم از این ویتامین را به بدن برسانید. البته بــاید این نکته را هم یادآور شـد که آویشـن منبع قابل توجه منگنز و کلسیم نیز هست و شـما بــا مصرف ۲ قاشـق چایخوری آویشـن خشـک می توانید به ترتیب ۱۲ درصد و ۴٫۵ درصد از منگنز و کلسیم مورد نیاز روزانه بدن خود را تامین کنید.

تسکین دهنده سوءهــاضمه

چای آویشـن اصولا به عنوان گیاهی شـفابخشـ برای هضم صحیح غذا و از بین بردن نفخ و گاز معده توصیه می شـود. براساس «آروماتراپی برای حرفه ای هــا» گیاه شـناسان بر این عقیده اند که علاوه بر اینکه روغن هــای فرّار آویشـن خاصیت ضدنفخ دارند، فنول هــای موجود در این گیاه هم بــا توانایی ضداسپاسمی، گرفتگی عضلات روده را از بین می برد.

•    از آنجا که پونه خاصیت آنتی بیــوتیکی قوی دارد، وقتی همراه آویشـن سرو شـود قابلیت دارویی این گیاه را- به خصوص حین سرماخوردگی یا برای رفع سرفه- افزایشـ می دهد؛ ضمن اینکه از کنار قابلیت آرامبخشـی این دمنوشـ هــا هم نبــاید بی تفاوت عبور کرد.

 

 آرامش و لذت با نوشیدن دمنوش آویشن و پونه دمنوش آویشن دمنوش پونه درمان سرفه دمنوش های حرفه ای باحال طرز تهیه دمنوش آویشنپ خواص اویشن خواص دارویی آویشن خواص آویشن  آرامش و لذت با نوشیدن دمنوش آویشن و پونه دمنوش آویشن دمنوش پونه درمان سرفه دمنوش های حرفه ای باحال طرز تهیه دمنوش آویشنپ خواص اویشن خواص دارویی آویشن خواص آویشن آویشن

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا