مجله تفر یحی آموزشی

رفتارهای مرگبار در غذاخوردن Reviewed by Momizat on . رفتارهای مرگبار در غذاخوردن بعضی وقت‌ها انسان‌هـا در اثر ناآگاهی اشتـباهاتی را مرتکب می‌شونـد که شاید به قیمت جانشان تمام شـود. اما اگر با کمـی دقت و مطالعه به رفتارهای مرگبار در غذاخوردن بعضی وقت‌ها انسان‌هـا در اثر ناآگاهی اشتـباهاتی را مرتکب می‌شونـد که شاید به قیمت جانشان تمام شـود. اما اگر با کمـی دقت و مطالعه به Rating: 0

رفتارهای مرگبار در غذاخوردن

رفتارهای مرگبار در غذاخوردن

بعضی وقت‌ها انسان‌هـا در اثر ناآگاهی اشتـباهاتی را مرتکب می‌شونـد که شاید به قیمت جانشان تمام شـود. اما اگر با کمـی دقت و مطالعه به علت این اتفاقات پی ببریم دیگر برای خودمان حادثه ایجاد نخواهیم کرد.

شده تا به حـال به این فکر کنید چرا بعضی افراد زیاد دچار بیماری‌های معده و روده می‌شـوند، یا مدام شکمشـان نفخ دارد و ناگهانی در خواب سکتـه می‌کنند. این اتفاقات می‌توانـد در هر شرایطی برای انسان‌ها بیفتـد اما بعضی کارها این حوادث را تشدیـد می‌کند.

بعد از خوردن غذا تغییـراتی در سیستم گوارشی فرد رخ می‌دهـد که نیاز به زمان برای هضم غذا دارد. یادتـان باشد بلافاصله بعد از خوردن غـذا چند کار را هرگز انجام ندهیـد.

۱. حمام رفتـن: بعد از غذا باعث اختـلال در هضم غذا می‌شود. حمـام کردن خون رسانی را به اجـزای حرکتی مانند دست و پا بیشتـر می‌کند و خون لازم برای انجام عمل هضـم غذا به معده نمی‌رسد. شاید شنیده باشیـد که می‌گویند بعـد از غذا حمام نکنید چون احتمال بی‌هـوش شدن و از حال رفتن در حمام بالاست. این حـرف به همین دلیل است ولی در مورد همه صدق نمی‌کند. شاید بهمین دلیل باشد که استحمام بعد از غذا در دین اسلام بسیار کراهت دارد و از آن منع شده است.

افراد مسن و کسانی که بیمـاری‌های قلبی پیشرفته دارند، یا مشکلاتی مثل تنگی شریـان های اصلی خون دارند؛ بهتر است حـداقل تا ۳۰ دقیقه بعد از خوردن غذای سنگین به حمـام نروند، چون بعد از خوردن غذای سنگیـن، خون به سمت دستگاه گوارش مـی‌رود و خون‌رسانی به مغز خیلـی کم می‌شود. بهترین زمـان برای حمام بعد از غـذا با فاصله ۳۰ دقیقه اسـت. از طرف دیگر حمام داغ اصـلا خوب نیست زیرا در جریـان خون اطراف معده اختـلال ایجاد می‌کند و بر هضـم غذا اثر منفی می‌گـذارد.

۲. خوردن میوه: هرگز بعـد از غذا میوه نخوریـد. این کار باعث می‌شـود معده با هوا پر و باعث نفـخ ‌شود. سعی کنید میـوه را ۱ تا ۲ ساعت بعد از صرف غـذا و یا یک ساعت قبل از غذا بخـورید. زمانی که شما غذا مـی‌خورید باید به طور طبیعی ۱ سـاعت تا ۷۰ دقیقه به هضم آن وقت بدهیـد که اگر بلافاصله بعد از خـوردن غذا میوه مصرف شود هیچ کدام برای سلامتی شمـا مفید نیست.

۳. نوشـیدن چـای: برخی افراد طبق عادت بلافاصـله بعد از غذا چای می‌خورند و با اینـکار صدمه زیاده به بدن خـود می‌زنند. نوشیـدن چای بعد از غذا تشنگی را بر طرف نمـی‌کند بلکه اسید موجـود در برگ چای در معده مشکل ساز می‌شـود. به این صورت که این ترکیـبات می‌توانند پروتئین‌های موجود در مـواد غذایی مصرف‌شـده را سفت‌تر کـرده و هضم آن‌ها را مشکـل‌تر سازد. نوشیدن چای بلافاصـله بعد از غذا باعث کاهش قدرت جـذب آهن موجود در مواد غذایـی می‌شود.

از آنجایی که آهن یکی از مواد معـدنی لازم برای ساخت و تولید هموگلوبین‌ها هـست برای همین هم وجـود آن برای بدن ضروری اسـت. خانم‌های جوان باید بیشـتر به این مسئله دقت کننـد، به خاطر اینکه آن‌هـا به دلیل مصرف کمتر گوشـت، عادت ماهـانه و غیره آهن کمتری دارند. حـداقل یک ساعت بعد از غـذا چای بنوشید و کمـی دارچین روی آن بپاشید تا کلی مواد مغـذی عایدتان شود.

۴. خواب: خـوردن غذا و خوابیدن بدون اینکه فعالیتـی برای هضم غذا انجام دهیـد از اشتباهات بزرگ اسـت. می‌تواند باعث زخم معـده و گاهی سکته قلبی شـود. در نظر بگیرید تمام مـواد غذایی ناگهان به ـحالت سکون و استراحت در بیایند چقدر می‌تواند به بـدن آسیب برساند. اگر بلافاصله بعد از صـرف غذا بخوابید مواد غذایی که مصرف کرده‌اید به درستی هضم نمی‌شود. در دستورات و آداب غذا خوردن اسلامی نیز از خواب بلافاصله بعد از غذا نهی شده و به شدت کراهت دارد.

این کار هم ممکن است به سوءهاضمه و عفونت روده‌ها منجر شود. می‌توانید یک تا سه ساعت بعد از غذا بخوابید. البته اگر ساعت شام خوردن شما دیر باشد نیازی نیست تا نیمه‌های شب بیدار بمانید یک تا دو سـاعت بعد از صرف شام می‌توانید بخوابید. یادتـان باشد یکی از عواملی که جلوی کاهـش وزن را می‌گیرد همـین به اندازهٔ کافی نخوابیدن است.

۵. سیگار: تاثیر سیـگار به طور مشخص گفته نشده ولی متخصصـان معتقدند که یک نخ سیگار که بلافاصـله بعد از غذا کشیده می‌شـود تأثیر چندین نخ در زمان عـادی را دارد. برای همین هم خطر ابتـلا به سرطان را به میـزان زیادی افزایش می‌دهـد.

۶. شنا: بعد از غـذا خوردن هر فعالیتی که انجام دهیـد باعث می‌شود تمرکز مغز از روی هضـم غذا برداشته شود. زمانی که شنـا می‌کنید جریان خون به سمـت دست‌ها و پا‌ها افزایش می‌یابد و برای همیـن هم خون کمی به معده می‌رسـد؛ بنابراین سیسـتم گوارشی کار خود را به خوبی انجام نمـی‌دهد. نکته دیگر در مورد شـنا کردن این است که زمانی که بلافاصـله بعد از غذا شنا می‌کنید بدن باید به طور همـزمان برای گوارش، حرکات شـنا و حفظ دمای بدن انرژی صـرف کند که باعث صرف انرژی زیـادی می‌شود.

وقتی بدن مجبور باشـد در مدتی کوتاه انرژی زیادی صـرف کند دچار زحمت شده و امکان اـفت انرژی، خستگی ناگهانی و حتی بی‌هـوشی زیاد می‌شود. در حین شنـا این مسائل خطر زیادی ایجاد می‌کـنند. سعی کنید که تا دو تا سـه ساعت بعد از صرف غذا شـنا نکنید. کم‌کم و به تدریج وارد آب شـده و هرگز شیرجه نزنیـد. به خاطر اینکه این کار باعـث انقباض ناگهانی و سریـع رگ‌های خونی می‌شـود و احتمال افزایش فشـارخون را بالا می‌برد.

۷. پیاده‌روی: پیـاده‌روی طولانی مدت باعـث می‌شود که سیستم گوارش بـدن نتواند به خوبی مواد مغذی مصرف‌شـده را جذب کند. شما می‌توانید یک سـاعت بعد از صرف غذا با خیال راحـت به یک گردش خانوادگی بروید. پیـاده‌روی و ورزش البته در زمان مناسب خود یکـی از بهترین راه‌های سالم و تندرسـت بودن است.

۸. آب سرد: خـوردن آب سرد بعد از غذا باعث انقبـاض عضلات روده می شـود، اینکه می‌گویند نوشیـدن آب یخ بعد از غـذا باعث سرطان معده می‌شود، پایه علمی ندارد. تنها مشکلـی که با نوشیدن آب یخ بروز می‌کند، همان دل‌درد یا انقـباض عضلات روده است. اگر شما هم دچار سنـدرم روده‌ تحریک‌پذیر هستید بیشتـر در معرض این مشکل خواهیـد بود.

نکته مهم این است که نوشیـدن آب بعد از صرف غذا، باعث رقیق شـدن شیره معده می‌شـود و می‌تواند در هضم غذا اختلال ایجـاد کند؛ بنابراین سعی کنید نیم سـاعت قبل از غذا و نیم ساعت بعد از غذا، آب ننوشـید.

۹. بار سنگـین: بلند کردن بار سنگـین در هر شرایطی برای بدن مضر اسـت اما اگر با معده پر اینـکار را بکنید ضررش بیشتر خواهـد بود. در این صورت شمـا در واقع نوعی فعالیت بدنی انجام داده‌ایـد که می‌تواند به قلب فشار بیاورد. همچنین این کار باعث افزایش فشار داخـل شکم می‌شود و ایجاد ریفلاکس می‌کـند. به همین دلیل بهتر است یکی دو سـاعت بعد از صرف غذا هیچ بار سنگینـی برندارید.

۱۰. لباس تنگ: پوشـیدن لباس‌هایی که به شکم و روده فشـار بیاورد و بستن کمربند برای سلامتـی شما مضر است. این کار باعـث می‌شود که روده‌ها پیچ خورده و مسدود شود. در نتیجه باعـث ناراحتی می‌شود. اگر کمربنـد بسته‌اید در حیـن صرف غذا تا جایی که امکان دارد آن را شـل کنید.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا