مجله تفر یحی آموزشی

محل واقعه غدیر خم کجاست؟+ عکس Reviewed by Momizat on . محل واقعه غدیر خم کجاست؟+ عکس پیامبر بزرگـوار اسلام در سال دهم هجری آخرین سـفر حج خود را به‌جای آوردند. رسـول اکرم(ص) در طول سال‌هـای اقامت در مدینه به جز سه سف محل واقعه غدیر خم کجاست؟+ عکس پیامبر بزرگـوار اسلام در سال دهم هجری آخرین سـفر حج خود را به‌جای آوردند. رسـول اکرم(ص) در طول سال‌هـای اقامت در مدینه به جز سه سف Rating: 0

محل واقعه غدیر خم کجاست؟+ عکس

محل واقعه غدیر خم کجاست؟+ عکس

پیامبر بزرگـوار اسلام در سال دهم هجری آخرین سـفر حج خود را به‌جای آوردند. رسـول اکرم(ص) در طول سال‌هـای اقامت در مدینه به جز سه سفر عمـره امکانی برای به‌جای آوردن حـج نداشتند و بنابرایـن، مراسم حج فرصتـی بود برای مسلمانـان که در سفری پر از خاطـره همراه پیامبر اسلام باشند و طول دوران همراهی با عصـاره خلقت راه و روش زندگـی را بیاموزند.
  ۱۰

مراسم حج در فضای پر از شور و احساس در کنار پیامبر برگزار شد و بعد از به پایان رسیدن مراسم، رسول خدا سحرگاه شب چهاردهم و قبل از روشنایی سحر همراه کاروانیان از مکه به سمت مدینه حرکت کرد. جاده منتهی به مدینه از چند منزلگاه می‌گذشت.

آن زمان مرسـوم بود حاجیانی که قصد خـروج از مدینه را داشتـند از منزلگاه‌هـای کدی، محصـب، تنعیم، سـرف، ضجنـان، ‌مرالظهران، ‌عسفـان وادی قدید می‌گذشتـند و به منطقه‌ای به‌ نـام غدیرخم کـه می‌رسیدند حاجیـان هرکدام به نقـاط مختلف می‌رفتنـد. غدیرخم نـام ناحیه‌ای بـود که در میان مکـه و مدینه واقع شـده بود.

غدیر در ۶۴ کیلـومتری مکه

عرب‌هـا به سرزمین‌هـایی که در مسیـر سیل قرار دارنـد و سیلاب‌ها با عبور از میـان آنها به دریا می‌ریزد «وادی» می‌گوینـد. در این مسیرهـا، آبگیرهایی طبیعی به‌وجـود آمده که پس از عبور سیـل از آنها، آب‌های باقی‌مانده در آن جـمع می‌شوند.

به چنین گودال‌ها و آبگیرهـایی «غدیر» می‌گویند. منطقه‌ «غدیرخم» نیز در مسیر سیلاب‌هایی واقع شـده که پس از عبـور از غدیر به «جُحْفه» می‌رسنـد و سپس تا دریای سرخ ادامه پیدا می‌کنند و آب سیل‌ها به دریاها می‌ریزد.

غدیر در سه الی چهار کیلومتری جحفه و جحفه هم در ۶۴ کیلومتری مکه واقع شـده است. این محل کمتر از ۳۰۰ کیلومتـر با مدینه فاصله داشـت.

شهرت این مکان به خاطر وجـود برکه‌ای بود که در آن آب بـاران جمع شده بود. این برکه بین دو رشتـه کوه در شمـال و جنوب و این آبگیر از شرق به غـرب کشیده شده بود و در روزگاران گذشتـه تا دریای سرخ امتداد داشت و در مسیـر سیل به‌صورت زمینی هموار در آمـده بود.

برای واژه «غدیر» معانی مختلفی مانند «آبگیر»، «قطعه‌ای از آب» و «جای جمع شدن آب باران» به کار می‌بردند. چنـد آبگیر یا غدیر در گوشه و کنار عربستان یافت می‌شد و از این رو این محل را به نام غدیرخم نامگذاری کردند تا با غدیرهـای مشابه اشتباه نشود و مزیت آن این بـود که هیچ گاه در طول سال خشک نمی‌شـد.

کنار این برکه چند درخـت کهنسال ازنوع «سَمُر» شبیه درخت چنار وجود داشـت. درختانی که شاخ و برگ انبـوه داشتند و سایبانی برای توقـف و استراحت کاروانیان به‌شمـار می‌آمدند.

غدیرخم جایی بود که راه حاجیان از هم جـدا می‌شد و اهالی مصر، مدینه، عراق و شام به سرزمین خود می‌رفتنـد. روز هجدهم ذی‌الحجه کاروان مسلمانـان به این منزلگاه رسیدند و رویداد مهم اعلام ولایت امیرمومنـان علی بن ابیطالب(ع) در چنین روزی اتفاق افتاد.

غدیر خم را در تاریخ و منابع مختلف به نامه‌های دیگـری چون وادی خم،‌ جُحفه، خَرّار و غُرَبَه نیز می‌شناسنـد که به دلیل همجواری این مناطق با غدیر خم این نامگذاری‌ها صورت گرفته است. شرایط جغرافیایـی این منطقه در طول دوران مختـلف تغییر می‌کرد.

در برخی از منابع جغرافیایی بواسطه وقوع سیـل و ایجاد خرابی و تغییر مسیر آبگیر،‌ وخامـت شرایط جغرافیایی به گونه‌ای بود که این منطقه را غیر قابل سکنـی می‌کرد، اما در دوره‌ای دیگر اوضاع به سمتی پیـش می‌رفت که وسعت آب برکه بیشتـر و بر تعداد درختان سرسـبز این منطقه هم اضافه می‌شد و به صورت محل مناسـبی برای سکونت جمعی از مردم به‌صورت شـهر یا روستا در‌می‌آمد. برخی آثار تاریخی نشـان‌دهنده بنا شدن ساختمان‌هایی از سنـگ و وجود حصاری دور منطقه مسکونـی در دوران گذشته است.

شناسایی دقیق مـکان واقعه غدیر

بعد از شهادت امیرالمؤمنین(ع)، دوستداران اهل‌بیت در دشت‌های حجاز متفرق شدند و برای خـود، باغ‌هـا و آبادی‌هـایی در بعضی از مناطق از جملـه مناطق اطراف غدیرخم ساختند.

این آبادی بعدهـا بواسطه شرایط سیاسی و جغرافیایی به محـلی مخروبه تبدیل شد و آثار و بقایای تاریخـی آن تا حدود زیادی از بین رفت، اما با این وصـف در پی تلاش دو محقق سنی و شیعی عربستـان به نام‌های عاتـق بن غیث بلادی و دکتر شیخ عبدالهادی فضلی از علمـای شیعی این مکان شناسایی شد.

برابر با برخی گزارش‌هـای تاریخی بعد از این رویداد هم مسجـدی در همان محل که پیامبر خطبه خواند و مولا عـلی(ع) را به جانشینی برگزید به نام غدیر بنا شد که ۵۰ متر مربع وسعت داشت و چندبـار هم از سوی پادشاهان شیعـه هند بازسازی شد، اما شهریور ۱۳۸۶ پیروان فرقـه وهابیت در اقدامی شبانه آن را ویـران کردند.

غدیر غریـب

اکنون غدیرخم در محل عبور و مرور زائران بیت‌الله الحـرام و مسافران مدینه النبی قرار ندارد و اثر و ثمـر کمتری از نشانی‌هـای گذشته در آن به چشـم می‌خورد.

غدیر در شرایط کنونی در گوشـه‌ دورافتاده‌ای واقع شده که هر از گاهـی برخی از کاروانیان شیعی با تمهیـداتی خود را به این محل می‌رسـانند و در کنار برکه‌ای برجای مـانده از زمان‌های گذشته و سایه‌سـار درختان کهنسال و بلندقـامت آن دمی می‌آسـایند و یاد و خاطره واقعه سرنوشت‌ساز غدیر را گرامی می‌دارند.

فتـاح غلامی – روزنامـه نگار

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا