مجله تفر یحی آموزشی

مصرف همزمان میوه هایی که خطرناک هستند Reviewed by Momizat on . مصرف همزمان میوه هایی که خطرناک هستند میوه ها مفیدتریـن و طبیعی ترین منابع تغذیه برای بشـر هستند، از این رو گنجاندن آنها در سـبد غذایی روزانه خانواده از اهمـیت مصرف همزمان میوه هایی که خطرناک هستند میوه ها مفیدتریـن و طبیعی ترین منابع تغذیه برای بشـر هستند، از این رو گنجاندن آنها در سـبد غذایی روزانه خانواده از اهمـیت Rating: 0

مصرف همزمان میوه هایی که خطرناک هستند

مصرف همزمان میوه هایی که خطرناک هستند

۱۲

میوه ها مفیدتریـن و طبیعی ترین منابع تغذیه برای بشـر هستند، از این رو گنجاندن آنها در سـبد غذایی روزانه خانواده از اهمـیت ویژه ای برخوردار است. تنها نکته مهـم این است که هنگام مصرف میوه هـا توجه کافی به چگونگی مصـرف، میزان و زمان مصرف آنها داشـته باشیم.

مصرف میـوه تاثـیر بسیار زیـادی بر شیوه هضم مـواد غـذایی و سوخت وساز آنها در بـدن دارد. بر اساس تحقیـقاتی که دانشمنـدان و محققان در این زمینه انجام دادنـد، مصرف میوه روند سوخت و سـاز قند، چربی و پروتئـین را در بدن بالا می بـرد و تاثیر زیادی در حفظ سلامـت و تندرستی بدن دارد. از این رو مـصرف روزانه آنها به همـه افراد خانواده توصیه می شود.

محققان میـوه ها را به ۴ گروه میوه های شیرین، میوه های اسیـدی، میوه های غیراسیـدی و میوه های خنثـی تقسیم بندی کرده اند و معـتقدند هنگام مصرف میوه ها یا تهیه سالادهـای میوه باید دقت کرد تا از میوه های هم گروه استفاده کرد. به عنوان مثال، برای تهیه سالاد میوه تنها افراد از میوه هایی استفاده کنند که در گروه میوه های شیرین قرار دارد زیرا استفاده از میوه های گروه های مختلف موجب بروز واکنش شیمیایی در بدن شده و مشکلاتی را برای مصرف کننده، ایجاد می کند.

این میوه ها را باهم نخورید

• نوشیدن مخلوطی از آب هویچ و پرتقال یکی از مضرترین ترکیب های غذایی است. مخلوط کردن این ۲ میوه باهم و مصرف آن موجب بالا رفتن میزان اسید خون در بدن می شود. علاوه بر این، اختلال در عملکرد کبد و تحریک پذیری طحال نیز از دیگر عوارض مصرف این ۲میوه با هم است.

• مصرف خربزه و لیمو نیز همراه هم ترکیبی را به وجود می آورد که موجب اختلال در تولید هموگلوبین خون می شود و سرانجام کم خونی را با خود به همراه می آورد.

• هرگز هندوانه را با میوه های دیگر میل نکنید زیرا موجب نفخ شکم می شود.

یک ساعت قبل از غذا میل کنید

مصرف میوه هایی مانند لیمو، پرتقال، آناناس، گریپ فروت و خیار یا آب آنها بهتر است یک ساعت قبل یا یک ساعت بعد از صرف وعده غذایی صورت گیرد. مصرف این نوع از میوه ها موجب کاهش کلسترول و اسیداوریک خون می شود.

بی خواب ها بخوانند

اگر دچار بی خوابی هستید یا از خستگی مفرط رنج می برید، زردآلوی رسیده بخورید. مصرف زردآلوی رسیده برای داشتن ویتامین های گروه B به درمان بی خوابی، خستگی، گیجی و ناراحتی های عصبی و روحی کمک می کند. درضمن توجه داشته باشید مصرف بی رویه این میوه موجب بروز اختلال در هضم مواد غذایی و بروز اسهال می شود.

اگر سنگ کلیه دارید این میوه را بخورید

افرادی که مبتلا به سنگ کلیه یا سنگ مثانه هستند با مصرف خربزه می توانند به درمان بیماری خود کمک کنند. این میوه به جهت خاصیت ادرارآورش به درمان این بیماری و دفع سنگ های کوچک کمک می کند. مصرف تخم های بوداده این میوه نیز ادرار آور بوده و به دفع سنگ های کلیه و مثانه می انجامد.

این میوه را با پوست بخورید

اگر از اضافه وزن رنج می برید، سیب را با پوست میل کنید. مصرف سیب با پوست یکی از شیوه های مبارزه با چاقی و درمان آن است که متخصصان تغذیه به آن بارها اشاره کرده اند. مصرف سیب به همراه پوست آن موجب می شود تا قند خون برای مدتی بالا بماند. در نتیجه مصرف کننده احساس سیری بیشتری می کند و غذای کمتری می خورد.

با افسردگی بجنگید

نتایج تحقیقات دانشمندان نشان می دهد، مصرف روزانه یک عدد موز تاثیر بسیار زیادی بر حفظ آرامش، کاهس افسردگی، اضطراب و استرس دارد. این میوه به دلیل داشتن منابع تریپتوفان موجب افزایش سروتونین در بدن می شود. افزایش سروتونین در بدن نیز با افزایش آرامش و از بین رفتن افسردگی همراه است. از این رو متخصصان تغذیه توصیه می کنند، موز را در سبد غذایی خود قرار دهید. به عنوان مثال می توانید این میوه را به همراه عسل در وعده صبحانه میل کنید.

با انگور چاق شوید

نوشیدن روزانه ۲لیوان آب انگور موجب افزایش وزن می شود. افرادی که قصد دارند وزن خود را افزایش دهند می توانند با نوشیدن ۲ لیوان آب انگور به همراه ۲ وعده غذایی ظهر و شب به این هدف نزدیک شوند. توجه داشته باشید آب انگور برای درمان هر ۲ مورد لاغری و چاقی مورد استفاده دارد. اگر این میوه همزمان با وعده غذایی مصرف شود موجب افزایش وزن و اگر در فواصل وعده های غذایی به تنهایی مصرف شود، موجب کاهش وزن می شود.

سرطان معده را دور کنید

خرما به جهت داشتن منیزیم، فسفر، کلسیم و آهن از جمله ارزشمندترین میوه ها محسوب می شود. این میوه به دلیل داشتن مقدار قابل توجهی منیزیم مانع از بروز انواع سرطان ها می شود. این میوه به ویژه در پیشگیری از سرطان معده به جهت خنثی کردن اسید اضافی معده بسیار موثر و مفید است. علاوه بر این، مصرف به اندازه خرما موجب تقویت شنوایی و بینایی شده و دردهای کمر، مفاصل و سیاتیک را تسکین می بخشد.

پوست خود را جوان کنید

امکان تهیه ماسک زیبایی از هلو،  یکی از  فواید این میوه تابستانی است. قرار دادن رنده شده میوه هلو روی پوست صورت به مدت ۰۲ دقیقه، به جوانسازی و نشاط پوست کمک می کند.

اگر دهانتان بوی بد می دهد

انجیر انواع و رنگ های مختلفی دارد که همگی آنها در داشتن ویتامین های A، B، C و آهن با یکدیگر برابرند. بر اساس تحقیقات به دست آمده، مصرف این میوه به صورت خام و خشک موجب از بین بردن بوی بد دهان و برخی از بیماری های دهان می شود. خوردن انجیر تازه از طرفی موجب کاهش حرارت بدن و رفع تشنگی می شود. همچنین این میوه موجب تعریق زیاد شده و تمامی سموم موجود در بدن را به واسطه آن از بدن خارج می کند. به گفته محققان، مصرف این میوه قبل از مصرف غذا موجب تحریک اشتها و همین طور پاکسازی کامل دستگاه گوارش می شود.

میوه بخورید تا یبوست نگیرید

متخصصان تغذیه معتقدند مصرف روزانه ۳ تا ۵ واحد میوه از بروز ناراحتی های گوارشی به ویژه شایع ترین آنها یبوست پیشگیری می کند. به اعتقاد این گروه از متخصصان تغذیه نامناسب، عدم استفاده از سبزیجات و میوه ها در رژیم غذایی و همین طور کم تحرکی از مهم ترین عوامل بروز یبوست در انسان است. میوه ها و سبزیجات به دلیل داشتن فیبر و آب فراوان موجب تحریک روده شده و به دفع مواد زائد بدن کمک بسیاری می کنند. دفع نامناسب  یا عدم دفع به موقع مواد زائد در بدن موجب تماس سم ها با جداره مویرگ های روده می شود که این مسئله به مرور موجب بروز بیماری های مختلف در افراد می شود.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا