مجله تفر یحی آموزشی

آیا ختنه یک عقیده خرافاتی است؟ Reviewed by Momizat on . آیا ختنه یک عقیده خرافاتی است؟ عفونت‌های کلیوی، مثانه و مجاری ادراری در پسربچه‌هایی که ختنه نشده‌اند، ۱۰ برابر بیشتر از ختنه‌شدگان است. هر چه نوزاد کوچک‌تر باشد آیا ختنه یک عقیده خرافاتی است؟ عفونت‌های کلیوی، مثانه و مجاری ادراری در پسربچه‌هایی که ختنه نشده‌اند، ۱۰ برابر بیشتر از ختنه‌شدگان است. هر چه نوزاد کوچک‌تر باشد Rating: 0

آیا ختنه یک عقیده خرافاتی است؟

آیا ختنه یک عقیده خرافاتی است؟

۱۰

عفونت‌های کلیوی، مثانه و مجاری ادراری در پسربچه‌هایی که ختنه نشده‌اند، ۱۰ برابر بیشتر از ختنه‌شدگان است. هر چه نوزاد کوچک‌تر باشد، خطر این عفونت‌ها در او بیشتر است و می‌تواند علایمی مانند درد کلیه، تب، درد و عفونت خونی داشته باشد.

این احتمال در طول زندگی برای مردانی که ختنه نشده‌اند، ۴ برابر مردانی است که ختنه شده‌اند. محققان استرالیایی معتقدند تاثیر ختنه بر عفونت‏های مجاری ادراری و کلیوی نوزادان پسر در سال اول زندگی کاملا واضح است اما این تاثیر در بزرگسالی چندان مشخص نیست. تا پیش از این کارشناسان، ختنه را یک ابزار پیش گیرنده بهداشتی برای بیماری ایدز و بیماری‏های مقاربتی دیگر می ‏دانستند.

از ختنه بيشـتر بدانيد

ختنه عملی است که در آن پوسـت اضافه سر آلت تناسـلی برداشته می‌شود و با وجود آنکه در کشـور ما اعتقادات و توصيه‌هاي مذهبـی عامل اصلی انجام آن بوده، شـده اما امروزه از ختنه به‌عنوان يك جراحـی علمی ياد مي‌شود و حتی در بسـیاری از کشورها با وجود آنکه از نظر مذهبـی نیازی به این کار نیست اما آن را انجـام می‌دهند و مثلا در آمریکا ۸۰ درصد نوزادان پسـر ختنه می‌شوند و در ایران نیز حدود ۹۵ درصـد از پسران ختنه می‌شوند.

كدام روش را انتـخاب كنيم؟

۲ روش برای ختنه وجـود دارد؛ یکی روش جراحی و دیگری حلقه‌ که البـته هر کدام از اینها عوارض مخصوص خود را دارنـد. بنابراین افرادی که ایـن کار را انجام مـی‌دهند باید میزان مهارت خود را در مـورد انجام هرکدام از روش‌ها بدانند و یک روش را انتخـاب کنند. در روش جراحی، پزشک ابتـدا در پوست جلوی آلت تناسلی شکـاف کوچکی ایجاد می‌کند، بعد پوسـت را به عقب می‌کشد و با حفظ ۲ میلی‌متر پوسـت اضافی بخیه می‌شـود. در روش حلقه، به کمک یک حلـقه پوست مانند بندناف خشک شـده و بعد از چند روز می‌افتد.

عوارض هر روش چيـست؟

یکی از عوارضـی که در مورد ختنه می‌توان به آن اشـاره کرد خونریزی است که در روش جراحـی بیشتر اتفاق می‌افتد. گاهی ممکـن است در زمان ختنه با بی‌احتـیاطی بخشی از سر آلت نیز بریـده شود که این نیز در روش اول بیشـتر دیده می‌شود. گاهی نیز ممکن اسـت چسبندگی‌های بعد از عمـل اتفاق بیفـتد و کودک را از لحاظ ادرار دچار مشکـل کند. در روش حلقه نیز ممکن اسـت پوست به اندازه کافی برداشته نشـود یا برعکس به مقدار زیاد برداشته شود یا با جابه‌جـا شدن حلقه در ادرار کودک فشار ایجـاد شود.

بیهوشی یا بی‌حسی!

با اینکه هـر ۲ روش جراحي و حلقه با بیهوشی عمومـی و بی‌حسی موضعی انجام می‌شـوند ولي بهترین حالت این اسـت که بیهوشی عمومی اتفاق بیفتد زیرا در این حـالت کودک آرام خوابیـده و پزشک به‌راحتی و با تمرکـز می‌تواند کارش را انجام دهد.

در بی‌حسی ممـکن است کودک بترسـد، گریه کند، حرکت کـند، اضطراب داشته باشد و علاوه بر تاثیر روانـی بد، درنتیجه عمل نیز ممکن اسـت اختلال ایجاد کنـد. به طور کلی برای کودکـان کمتر از ۲ ماه معمـولا از بی‌حسی استفاده می‌شـود و برای کودکان بالای ۶ ماه می‌توان روش بیهوشـی را انتخاب کرد.

۱۱

زمان مناسب برای ختنه

در مورد زمان مناسب برای ختـنه کودک اختلاف‌نظرهایی وجود دارد. برخی اورولوژیسـت‌ها و جراحان عمومـی و اطفال معتقدند که این کار باید بعـد از ۲ سالگی انجام شود اما متخـصصان اطفال، هفته‌های اول تولـد را مناسب می‌دانند. میان برخـی متخصصان اطفال نیز اين ديدگاه مطـرح است كه بهتر است ختنه را بـعد از۳۰ روز‌گی کودک انجام داد. اما آنچه اهمـیت دارد این است که بهتر است ختنه تا قبل از ۱۸ ماهگـی انجام شود زیرا احتمال عفونت ادرار در این زمان زیاد اسـت و در صورتی که ختنه انجام نشـود، این احتمال بالاتر هم می‌رود.

عارضه‌اي كه قابل درمان است

یکی از عمده خطراتـی که در عمل‌های غیرحـرفه‌ای ختنه به وجود می‌آید، بسته‌شدن کامـل مجاری ادراری است که معمولا درنتیـجه استفاده از بخیه‌هـای بسیار درشت ایجاد می‌شـود.  در صورتی که مجـاری ادراری پس از عمل جراحی ختنـه تنگ‌تر شود، علائـم آن معمولا به صورت درد شـدید در مثانه بروز پیـدا می‌کند؛ اما در صورت مسـدود شدن، عوارض در همـان ۲۴ ساعت اول بروز می‌کند بـنابراین تا ۲ هفته بعد از ختـنه باید بررسی شود که تنگی مجـرا اتفاق افتاده یا نه. در صـورت ایجاد تنگی، پمادی تجـویز می‌شود و بعد از مدتی پزشک با وسـیله‌ای امتحان می‌کند که مجرا باز شـده يا نه. اگر این درمان مـوثر نباشد، باید متخصص اورولوژی کـودک را معاینه کرده و اقدام به درمـان کند. اما به طور کلی معمـولا بعد از یک هفته مشکـلی وجود ندارد و بهبود انجـام می‌شود.

کار را به کـاردان بسپارید

خوب اسـت بدانید که ختنه را بايد فـردی انجام دهد که تبـحر دارد و اگر توسط یک غیرمتخصص انجام شود عوارض زیادی به دنبال خواهد داشت؛ ازجمله عوارضی که می‌توان به آن اشاره کرد استفاده بیش از حد داروی بیهوشی است که می‌تواند باعث ایجاد شوک و تشنج در کودک شود و از آنجا که این قبیل کارها ممكن است در فضایی دور از امکانات بهداشتی انجام شوند، در صورت دسترسی نداشتن به بیمارستان ممکن است جان کودک به خطر بیفتد.

چه زمان بایـد عجله کرد؟

در مورد برخی از کودکان به هیچ عـنوان نباید تعلل کرد و بايد خیلـی زود ختنه را انجام داد. کودکـانی که به شکل مادرزادی بزرگی کلیـه دارند یا برگشت ادرار از مثانـه به کلیه در آنها وجـود دارد ازجمله این افراد هستـند زیرا از آنجا که احتمـال عفونت در این کودکان زیاد اسـت توصیه می‌شود هرچه زودتر ختنه انـجام دهند.

چه زمان ختنه نبـاید انجام شود؟

همانقـدر که انجام ختنه در پسربچه‌ها به‌شـدت توصیه می‌شود، برخی اوقـات هم ختنه نباید انجام شـود. اگر نوزاد آلت کوچکـی داشته باشد یا سـوراخ سر آلت نابجـا باشد که به اصطلاح به آن هیپوسـپادیاس می‌گویند یا اگر نوزاد انحراف آلـت تناسلی داشته باشد، نباید ختـنه انجام شود. دقیقـا به همین دلـیل است که توصیه می‌شـود نوزاد بلافاصله ختنه نشـود و حداقل یک بار بعد از ادرار و مـعاینه دقیق توسط پزشک این عمـل انجام شود.

بعد از ختنه بايـد بدانيد

آلت تناســلی کودک بعد از ختنه قرمـز و متورم می‌شود و تا ۲۴ ساعت هم مـمکن است خونریزی داشته باشـد به همین دلیل باید پوشـک نوزاد را به محض کثیف شـدن تعویض کنید، ناحیه مورد نظر را هـر روز با آب شست‌وشو دهید و از یک پـماد آنتی‌بیوتیک به مدت ۳ تا ۴ روز استـفاده کنید. باید محل ختنه با گاز تمیز پوشیـده شود، اما این گاز نباید به محل ختنه بچسـد چون می‌تواند تنگی و عوارض دیگری ایجـاد کند. حواس‌تان باشـد که تا بهبود کامل نوزاد او را حمـام نبرده و از صابون، پودر یا لوسـیون برایش استفاده نکنید. اگر خونـریزی یا ترشحات از آلت تناسلی ادامه پیـدا کرد، سر آلت تناسلـی آبی یا سیـاه شد و جریان ادرار کاهـش پیدا کرد حتما باید با پزشک خـود تماس بگیرید.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا