مجله تفر یحی آموزشی

حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟ Reviewed by Momizat on . حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟ حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟ به گزارش دیدگا به نقل از چاردیواری، برای این‌که درباره حجامت بیشتر بدانیم پـای صحبت‌های خانم دکت حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟ حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟ به گزارش دیدگا به نقل از چاردیواری، برای این‌که درباره حجامت بیشتر بدانیم پـای صحبت‌های خانم دکت Rating: 0

حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟

حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟

۱۱

حجامت برای چه کسانی خطرناک است؟

به گزارش دیدگا به نقل از چاردیواری، برای این‌که درباره حجامت بیشتر بدانیم پـای صحبت‌های خانم دکتر نفیسـه حسینی‌یکتا، متخصـص طب سنتی و رئیس انجمن علمی طـب سنتی ایران نشسته‌ایم و او در این زمینـه با ما سخن گفته است.

حجامت چند نـوع است؟

حجامت دو نوع دارد حجـامت خشک و حجامت‌تر

چه تفاوت‌هایی بـا هم دارند؟

حجامت خشک که امروزه به نام بادکـش انداختن شناخته می‌شود در حقیقت حرکـت دادن خون به سمت یک ناحیه بدن است کـه بادکش روی آن قرار داده شده است. بدون آن‌که خـون را خارج کنیم ولی حجامت‌تر به مـعنی خروج خون با تیغ زدن به سطـح پوست بعد از گذاشتن بادکـش است.

برخی فکر می‌کنند حجامت برای همـه لازم است، آیا این تعبیر درستی است؟

قطعا نادرست است، تشخیص نیاز فـرد به حجامت فقط باید توسط طبیب خبره و آگاه در حـوزه طب سنتی انجام شود و اگر صحیح تشخیص داده شـود می‌تواند در پیشگیری و درمان برخی بیمـاری‌ها کمک کند ولی اگر بدون توجه به شرایـط لازم انجام شود متضمن ضررهایی برای بیـمار خواهد بود.

حجامت برای چه کسانی ممنوع است؟

در نظر گرفتن سن بیمار مهم است انجام حجامت زیر دو سال و بالای ۶۰ سال بجز در موارد ضروری براساس نص صریح منابع اصیل طب سنتی ایران ممنوع است.

در نظر گرفتن توان فرد، مزاج کلی و عضوی بیمار هم نکات قابل تاملی است که در توصیه به حجامت باید در نظر گرفته شود که جمع‌بندی تمام این فاکتورها نیاز به احاطه به این مکتب درمانی دارد.

همان‌طور که اشاره کردید رواج بسیار زیاد حجامت در جامعه باعث شده است که در اذهان عمومی این باور غلط شکل بگیرد که این روش درمانی کاملا بی‌خطر و همواره سودمند است. در حالی که این‌طور نیست و همان‌طور که می‌توان با دقت نظر از آن سود جست می‌تواند برای برخی افراد مضر باشد.

انجام حجامت آیا از نظر روزهای هفته، ماه یا فصل خاصی از سال تفاوتی دارد؟

در صورتی که برای فردی مطمئن شدیم حجامت لازم بوده، بهتر است در روزهای شانزدهم و هفدهم ماه قمری انجام شود و انجام آن در ساعات روز بهتر از ساعات شب است.

بیشترین فصلی که در آن ممکن است حجامت لازم شود فصل بهار است ولی این توصیه که همه افراد در بهار به حجامت نیاز دارند توصیه علمی نیست، در بهار هم باید بعد از گرفتن مشورت از متخصصان امر اقدام کرد. همچنین باید توجه داشته باشیم که حجامت در مراکز درمانی معتبر و سلامتکده‌های طب سنتی ایران انجام شود تا همراه با نکات بهداشتی لازم باشد.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا