مجله تفر یحی آموزشی

درمان جراحت ها و آسیب های خانگی Reviewed by Momizat on . درمان جراحت ها و آسیب های خانگی بعضی آسیب ها در جراحت ها و حوادث در زندگی روزمره کاملا عادی است و حتی ممکن است بعضی افراد بدشانس در طول روز به دفعات دچار آنها ش درمان جراحت ها و آسیب های خانگی بعضی آسیب ها در جراحت ها و حوادث در زندگی روزمره کاملا عادی است و حتی ممکن است بعضی افراد بدشانس در طول روز به دفعات دچار آنها ش Rating: 0

درمان جراحت ها و آسیب های خانگی

درمان جراحت ها و آسیب های خانگی

۲

بعضی آسیب ها در جراحت ها و حوادث در زندگی روزمره کاملا عادی است و حتی ممکن است بعضی افراد بدشانس در طول روز به دفعات دچار آنها شوند. بهرحال بهتر است درمان خانگی و فوری آنها را بیاموزید و خودتان را درمان کنید. پس با ما در این مطلب همراه باشید.

پیچ خوردن قـوزک پا: ۳ روز اول یک باند فشـاری بپوشید. برای چند ساعت در روز قوزک پایتـان را بالاتر از سطح قلبتان قرار دهـید و برای دوره‌ های ۲۰ دقیقه ‌ای با فواصـل ۴۰ دقیقه ‌ای روی قوزک بسته یخ بگذارید. مراقب باشـید چون اگر روی پای آسیب‌دیده زیاد راه بـروید خطر آسیب دیدن لیگامان وجود دارد.

ضربه توپ به سر: روی ناحـیه ضربه دیده بسته یخ بگذاریـد و مراقب نشانه ‌های ضربه مغـزی مانند سردرد، تاری دید، تحریک ‌پذیری، مشکلات حافظه، خواب‌ آلودگی و حساسیت به نور و صدا باشـید. اگر استفراغ می کنید یا از حال می روید یا صرفا احسـاس سرگیجه شدید هنگام راه رفتن دارید، به دنـبال مراقبت های پزشکی و کمک باشید.

بریدگی دست: یک حوله تمیز را بـرای ۵ تا ۱۰ دقیقه روی زخم فشار آورید و در همیـن حال آن را بالا نگهدارید. هنگامـی‌که خونریزی متوقـف شد، دستتان را زیر آب بگـیرید. پماد یا کرم آنتی‌ بیوتیک روی زخم بمالیـد و آن را پانسمان کنید. اگر خونریزی متـوقف نمی ‌شود، اگر دهـانه زخم باز شده یا اگر طول بریدگی بیش ۱٫۵ سانتـی‌متر است یا روی یک مفصل ایجادشـده، به دنبال مراقبت های پزشکـی باشید.

سوختگی: پوست را زیر آب بگیرید. بعد روی آن کرم آنتـی ‌بیوتیک بمالید و پانسمان شلی روی آن بگذارید. گذاشـتن بسته یخ با کاهش جریان خون ممکن است ترمیم را به تاخیر بیندازد. اگر سوختگی بزرگ‌ تر از ۲ سانتی‌ متر است یا روی یک مفصل امتدادیافته یا تاول زده اسـت، به دنبال مراقبت های پزشـکی باشید.

خراشیدگی: دست را با آب گرم و صابون بشـویید. اگر آخرین مورد زدن واکسن کزاز را به یاد نمی ‌آورید (بیش از ۱۰ سـال از زمان واکسن زدنتان می‌ گذرد) به درمانگاه برویـد. از محلول پراکسید هیدروژن خودداری کنـید. این محلول بیشتر به پوستتان آسیـب می ‌زند.

خونریزی بینی: سر را به جلو خـم‌ کنید، با فشار دادن روی پره‌ های بینی، سوراخ ‌های بینـی‌ را ببندید و این کار را برای ۱۰ تا ۲۰ دقیـقه ادامه دهید. به عقـب بردن سر باعث می ‌شود خون به درون گـلو یا دهان بیاید. اگر خونریزی پس از ۱۰ دقیقـه متوقف نشد، به دنبال مراقبـت های پزشکی باشید.

نیش زنبور: اگر نیـش درون پوست مانده، آن را با وسیـله ‌ای مانند کارت بانکی خارج کنـید و ناحیه را با آب و صابون پاک‌ کنیـد. دردتان را با گذاشتن یخ و داروهـایی مانند آسپیرین یا بروفن تسکین دهـید. اگر دچار مشکل تنفسی شـده ‌اید یا زبان یا گلو متورم شـده دارید، به دنبال کمک های پزشـکی باشید.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا