مجله تفر یحی آموزشی

شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی Reviewed by Momizat on . شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی اگر به دنبـال یك شربت گـوارا، خـوش‌عطر و دلپذیر برای عصرهـای تابستان ه شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی اگر به دنبـال یك شربت گـوارا، خـوش‌عطر و دلپذیر برای عصرهـای تابستان ه Rating: 0

شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی

شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی

۸

شربت خیار سنکنجبین با دنیایی از فوائد و خنکی

اگر به دنبـال یك شربت گـوارا، خـوش‌عطر و دلپذیر برای عصرهـای تابستان هستیـد پیشنهاد می‌كنیـم یك بـار شربت خیار سكنجبین را همـراه عرقیات گیاهی تجربـه كنید. تهیه این شـربت كه یكی از معروف‌تریـن و پرخـاصیت‌ترین نوشیدنی‌هـا در طب سنتی ایـران است علاوه بـر آنكه موجب افزایش نشـاط شمـا می‌شود تاثیرات درمـانی و شفابخشی زیـادی دارد.
اگر تصمیم داریـد از شربت سكنجبین و خیـار برای یك مهمـانی دوستـانه در عصر یكی از روزهـای گرم تابستـان استفـاده كنید؛ می‌توانید، عـرق نعناع و گلاب نیـز به آن اضافه كنید .

 

با مصرف این نوشیدنی…
روز‌های گرم تابستان را بدون گرمازدگی بگذرانید.
توان و ایمنی بدن را افزایش دهید.
تنش‌ها و استرس‌های روزمره را فراموش كنید
حرارت معده و دستگاه گوارش را کاهش دهید.
دردهایی مثل :دل‌پیچه، دل درد، نفخ، سكسكه و اسهال را  به صورت طبیعی درمان کنید.

 

مواد لازم برای یك نفر :

خیار: ۲ عدد

لیموتـرش: یك عدد

سكنجبین یا عسل: نصف فنجـان

عرق‌نعنا یا گلاب: نصف فنجـان
 
روش تهیه :
پیش از هـرچیز لیمو‌ترش را پوست بگیـرید و فیله آن را جـدا كرده و همراه عرق نعنـاع درون پارچ مخلوط‌كـن بریزید.
پس از آن خیـار را خوب شسته و آن را بـا پوست داخل پارچ اضافه كرده و آنهـا را با هم مخلوط كنید. برای مخلوط كـردن این مواد تنها كافی است بـا سرعت بالا به‌مدت یك دقیقه دستگـاه را روشن كنید. توجه داشتـه باشید برای هر لیوان احتیـاج به یك خیـار متوسط دارید.

بعد از مخلوط شدن این مـواد، آنها را درون لیوان بریزید و متنـاسب با ذائقه خود و مهمـانتان سكنجبین به لیوان‌هـا اضافه كنید. می‌توانید با كـم و زیاد كردن میزان سكنجبین یك شربت سكنجبین خیـار شیرین یا كم‌شیرین تهیـه كنید.
بهترین روش بـرای تزیین این نوشیدنی خوش‌آب و رنگ آن اسـت كه پس از اضـافه كردن چند قطعه یـخ به داخل لیـوان، ۶ تا ۷ برش نازك از یك خیـار متوسط را درون آن بریزید و بـا یك برش نازك از لیموترش آن را تزیین كنیـد.

روش دیگـر آن است كه از برگ‌هـای تازه نعناع برای تزیین استفـاده كنید. در این حـالت می‌توانید چند بـرگ از نعنای تـازه را ساطوری كـرده و آن را به شربت خیـار و سكنجبین اضـافه كنید و به جـای برش لیمو یك برگ نعنـاع را روی لیوان قـرار دهید.بـرای تهیه این شربت می‌توانید به جـای سكنجبین از عسل نـیز برای شیرین كردن طعـم آن استفاده كنید.

این نوشیدنی را خنك بنوشیـد
اضافه كـردن سكنجبین به خیـارسكنجبین خواص درمـانی كم‌نظیری را به نـوشیدنی شما می‌دهـد، از این رو توصیه مـا این است كه برای دریـافت بیشتر خواص درمـانی و شفابخش آن از سكنجبین‌هـایی كه با قند طبیعی تهیـه می‌شوند، استفاده كنید و سكنجبین‌هـایی را برای تهیه این نوشیدنی انتخـاب كنید كه شیرین یا مـایل به شیرینی باشند. در این صـورت می‌توانید علاوه بر آنكـه با این نوشیدنی حرارت معـده و دستگاه گوارش را كـم كنید، از خواص صفرابر سكنجبین نیـز بهره‌مند شوید.

روزهای گرم تابستـان با عرق نعناع
افزودن نصف فنجـان عرق نعناع به شربت سكنجبین عـلاوه بر آنكه عطر دلنشین و مطبـوعی به شربت می‌بخشـد، می‌تواند در تسكین سردردهـای ناشی از گرمای هوا كه در ماه‌هـای گرم سال میان مردم متداول اسـت بسیار موثر باشد. از این رو تـركیب آن با سكنجبین می‌تـواند بهترین انتخاب بـرای روزهای گرم تابستـان باشد. این عرق گیـاهی علاوه بر این می‌تواند بـه‌ عنوان یك داروی طبیعی و گیـاهی برای تسكین و درمـان دل‌پیچه، دل درد، نفخ، سكسكه و اسهـال مورد استفاده قرار گیرد.

نکته : سكنجبین یكی از بهتریـن موادطبیعی صفرابر است. كبـد انسان در طول روز مقـدار مشخصی صفـرا تولید می‌كنـد كه این صفرا باید از طریق معـده برای هضم بهتـر موادغذایی به ویژه غذاهـای چرب به روده‌ها هدایت شـود. اگر این صفـرا از كیسه صفرا به روده‌هـا نرود یا به‌طور كلی كبد قـادر به تولید آن به میزان كـافی نباشد در این صـورت اختلال در عملكرد دستگـاه گوارش به‌وجـود می‌آید. در طب سنتی بـرای درمان این مسئله نوشیـدن سكنجبین با آب را پیشنهـاد می‌كنند كـه می‌تواند صفرای حبس شـده در كبد را به بیرون هـدایت كند.

گلاب؛ مفرح و آرام‌بخش
اگر تصمیم دارید از شـربت سكنجبین و خیار برای یك مهمـانی دوستانه در عصر یكی از روزهـای گرم تابستان استفـاده كنید، می‌توانید عرق نعنـاع وگلاب نیز به آن اضـافه كنید. گلاب یكی از بهترین گزینه‌هـا برای افراد مضطرب است. این عـرق گیاهی مانند نعنـاع خاصیت خنك‌كنندگی دارد و بـرای تقویت قلب و معـده دارویی موثر به‌شمـار می‌رود. درمـانگران طب سنتی نوشیدن این عرق گیـاهی را در زمان ابتلا به سردردهای ناشـی از استشمام هوای آلوده و آلـودگی صوتی بسیـار موثر می‌دانند.

افزایش توان بدن با لیموترش
لیموترش یكـی از غنی‌ترین میوه‌هـای طبیعی برای تامین ویتـامین  c و پتاسیم بدن است، بـه همین دلیل است كـه لیموترش را یكـی از بهترین خوراكی‌ها بـرای افزایش توان و مقـاومت بدن می‌دانند و آن را در گروه میوه‌هـای ضد‌سرطان می‌شمارند. اضـافه كردن لیموترش بـه شربت سكنجبین و خیـار علاوه بر آنكه خاصیت ضد‌اسهـال عرق نعنـاع را افزایش می‌دهد بلكـه به تقویت عملكرد كبـد و پانكراس نیز كمـك می‌كند.

نکته : نوشیـدن شربت خیارسكنجبین در روزهـای گرم تابستان تاثیر زیادی در كاهـش حرارت درونی بدن و افزایـش میزان نشـاط و شادابی افراد دارد .

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا