مجله تفر یحی آموزشی

با عوارض لاک زدن کودکان آشنا شوید ! Reviewed by Momizat on . دیدگا: بختر بچه های این دور و زمونه هنوز از شیر گرفته نشدن شروع می کنیم به لاک زدن ناخنهاشون و خیلی هم ذوق میکنیم و خودشون هم معمولا علاقه زیادی به این کار دارن دیدگا: بختر بچه های این دور و زمونه هنوز از شیر گرفته نشدن شروع می کنیم به لاک زدن ناخنهاشون و خیلی هم ذوق میکنیم و خودشون هم معمولا علاقه زیادی به این کار دارن Rating: 0

با عوارض لاک زدن کودکان آشنا شوید !

SafeNails3

دیدگا: بختر بچه های این دور و زمونه هنوز از شیر گرفته نشدن شروع می کنیم به لاک زدن ناخنهاشون و خیلی هم ذوق میکنیم و خودشون هم معمولا علاقه زیادی به این کار دارند… غافل از اینکه اینکر چه عوارضی داره و چقدر میتونه به سلامتشون آسیب وارد کنه…

 “تری‌فنیل‌فسفات” ماده‌ای شیمیایی است که باعث دوام محصولات آرایشی می‌شود. از این ماده همچنین به عنوان عاملی کندساز در محصولات الکتریکی و قابل اشتعال به کار می‌رود.
 
دانشمندان معتقدند این ماده در اختلال‌های هورمونی، مشکلات سوخت و ساز و رشد ناکارآمد بدن نقش بسزایی دارد. این در حالی است که شرکت‌های سازنده محصولات آرایشی و بهداشتی معتقدند تری‌فنیل‌فسفات در مقادیر کم و کنترل شده آسیبی را متوجه بدن نمی‌کند.
 
تری‌فنیل‌فسفات یا اختصاراً TPP در محصولات آرایشی و بهداشتی معروف مثل “سالی هانسن”، “رِولون” و “OPI” به وفور یافت می‌شود. تحقیقی به تازگی نشان داده است، خانم‌هایی که از لاک‌های ناخن استفاده می‌کنند، به شدت در معرض این ماده شیمیایی قرار دارند. بر اساس نتایج این تحقیق، استفاده از برق‌های ناخن در عرض ۱۰ تا ۱۴ ساعت مقدار بسیاری تری‌فنیل‌فسفات را وارد بدن می‌کند.
 
باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، این هفته قانونی را به امضا رساند که به موجب آن بررسی‌های بیشتری در مورد استفاده از این ماده در محصولات خانگی صورت می‌گیرد. این در حالی است که هنوز دستوری به شرکت‌های آرایشی و بهداشتی در خصوص جایگزینی یا محدودسازی این ماده در محصولات تولیدی ابلاغ نشده است.
 
بخشی از این عملکرد ناکارآمد مکانیسم‌های قانونی در آمریکا را می‌توان ناشی از نهادهای قانون‌گذار فدرال دانست که طی اصلاحیه جدید مرتبط با ماده قانونی “کنترل مواد سمی” سال ۱۹۷۶ کنترل هزاران ماده شیمیایی موجود در شوینده‌های خانگی و وسایل آشپزخانه را به سازمان حفاظت از محیط زیست محول کرده‌اند.
 
گفته می‌شود، سازمان غذا و دارو آمریکا مسئولیت کنترل بر مواد شیمیایی موجود در محصولات آرایشی و بهداشتی را بر عهده دارد.
 
بسیاری از متخصصان در مورد کنترل‌های دولتی بر روی محصولات آرایشی ابراز نگرانی کرده و مدیریت نادرست مراکز قانونی به ویژه سازمان غذا و دارو آمریکا را ناکارآمد خوانده‌اند.
piggypaint-640x480
 
سازمان محافظت از محیط زیست آمریکا در سال ۲۰۱۴ تری‌فنیل‌فسفات را به عنوان ماده‌ای خطرناک برای محیط زیست به ویژه آبزیان قلمداد کرد. علاوه بر آن، محققان بسیاری بر این باورند این ماده ممکن است باعث مشکلات جدی در فرآیندهای تولید مثل و سوخت و ساز بدن شود.
 
در سال ۲۰۱۲ محققان کره جنوبی نشان دادند، این ماده شیمیایی باعث برهم زدن تعادل هورمون‌های استروژن و تستوسترون در بدن می‌شود.
 
بر اساس مطالعه‌ای دیگر در آمریکا، موش‌هایی که در معرض ماده‌ای به نام “فایر مستر ۵۵۰” (ترکیبی است مشتمل بر تری‌فنیل‌فسفات) قرار گرفتند، دچار اضافه وزن، بلوغ زودرس و مشکلات قلبی شدند.
 
گرچه مطالعات حاکی از خطرات جدی تری‌فنیل‌فسفات است، دانشمندان بر این باورند که تحقیقات بیشتری در خصوص فعل و انفعالات دقیق این ماده درون بدن باید صورت گیرد.
 
منبع: ibtimes

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا