مجله تفر یحی آموزشی

شاه پهلوی و روابط مخفیانه و آشکار با معشوقه ها رنگ و وارنگ Reviewed by Momizat on . شاه پهلوی و  روابط مخفیانه و آشکار با معشوقه ها رنگ و وارنگ دیدگا: شاید اگه قرار باشه از زندگی خصوصی شاه پهلوی یه داستان نوشته بشه و تمام زوایای پنهان و آشکار ر شاه پهلوی و  روابط مخفیانه و آشکار با معشوقه ها رنگ و وارنگ دیدگا: شاید اگه قرار باشه از زندگی خصوصی شاه پهلوی یه داستان نوشته بشه و تمام زوایای پنهان و آشکار ر Rating: 0

شاه پهلوی و روابط مخفیانه و آشکار با معشوقه ها رنگ و وارنگ

شاه پهلوی و  روابط مخفیانه و آشکار با معشوقه ها رنگ و وارنگ

۲qf55d1ha7b-436x650

دیدگا: شاید اگه قرار باشه از زندگی خصوصی شاه پهلوی یه داستان نوشته بشه و تمام زوایای پنهان و آشکار رو به رشته تحریر در بیاریم، یه کتاب خیلی قطور از آب در بیاد که سرشار از داستانهای عشقی و عاشقی و البته مستهجن و مبتذل باشه چرا که شاه پهلوی ها در روابط و رفت و آمدهایی که داشت بسیار رفتارهای شنیع و مبتذلی از خودش بر جای میگذاشت و برعکس اون ژست شخیص فرانسوی بسیار لاابالی بود و سوابق خیلی کثیفی داشت که البته در خیلی از دلنوشته ها و زندگینامه هایی که اطرافیان و درباریان نوشته اند به جوانب زندگی شاه هم بسیار پرداخته شده… شاه معشوقه های زیادی داشت چه در دوران جوانی و نوجوانی در هنگام تحصیل در اروپا و چه در زمان حضورش در دربار و بعد از اشغال عنوان شاهنشانی…

یکی از معشوقه های معروف پروین غفاری بود

سالهای اولیه زندگی

پروین غفاری از یک خانواده متوسط اهل تفرش و ساکن تهران بود. پدر پری، میرزا حسن غفاری همدانی، از مبارزان مشروطه بود که در واقعه به‌توپ‌بستن مجلس توسط کلنل لیاخوف، مجروح شده بود.[۲] وی در جوانی در مجلس شورای ملی کاری کرد و آخرین سمت وی مشاور رئیس بازرسی مجلس بود.

خانهٔ پری غفاری در نظامیه حوالی میدان بهارستان بود. وی دوران ابتدایی را در مدرسهٔ نوروز و دوره دبیرستان را در دبیرستان شاهدخت که در خیابان شاه آباد بود، سپری نمود. پری هنوز پانزده سال بیش نداشت که با تبانی مادرش و خانواده اسعدی نظام، بر سفره عقد نشاندند، وی که دوشیزه‌ای دبیرستانی و بی‌خبر بود به عقد علی آشوری پسر اسعدی نظام درآمد.

پروین غفاری درست در زمانی وارد دربار ایران می‌شود که شاه بعد از دو سال از بازگشت فوزیه به مصر به دنبال زنی می‌گردد که بتواند تا زمانی که خانواده یا درباریان ملکه بعدی را پیدا می‌کنند وقتش را پر کند. این قرعه به نام پروین می‌خورد. دختری شانزده ساله که با موهای طلایی‌اش در منطقه میدان بهارستان شناخته می‌شد. این دختر جوان که آرزوی خواننده شدن در سر می‌پروراند. در دبیرستان آن‌ها استاد موسیقی جواد معروفی بود که به آن‌ها هنر می‌آموخت. هرچند هنر معروفی پروین را مقهور خود کرده بود اما او هیچ‌گاه حرفی از آموزش پیانو نمی‌زند و به جادوی ویلن استاد اشاره می‌کند.

آشنایی با شاه

وی توسط حسین فردوست به شاه معرفی می‌شود و رابطه آنها تا قبل از طلاق از آشوری بصورت محدود و تلفنی بود. پس از طلاق رابطه آنها با حضور شبانه او در کاخ مرمر شکل جدی تری به خود می‌گیرد. شاه برای او مادرش یک خانه در خیابان کاخ می‌خرد تا نزدیک به کاخ مرمر باشد و ماهانه ۵ هزار تومان مقرری برایش مقرر می‌کند.

شاه به شرط آنکه او مواظب چاق شدن باشد و حامله نشود، وعده ادامه رابطه‌اش با او را می‌دهد. این همان زمانی بود که پروین حامله است و این راز را با شاه در میان می‌گذارد و از او می‌خواهد تا عقدش کند. وی شاه را تهدید می‌کند که اگر عقدش نکند آبرویش را خواهد بود. این تهدید باعث درگیری میان پروین غفاری و شاه شد و شاه بعد از تهدیدش با ته تپانچه به سر او می‌زند. این دعوا که چندین روز طول کشید در نهایت با اهدای خانه کاخ و قول برای عقد کردن پروین و تضمین دادن برای سقط جنین به پایان می‌رسد. شاه با این بهانه که هنوز فوزیه را طلاق نداده پس فعلاً نمی‌تواند او را عقد رسمی کند پروین را صیغه می‌کند. پروین در مجلسی که هیچ‌کدام از اعضای خانواده‌اش حضور نداشتند صیغه شاه می‌شود. سید حسن امامی، امام جمعه تهران صیغه را خواند. او در این مجلس بارها مورد حمله اشرف پهلوی قرار می‌گیرد. در نهایت بعد از این شب شاه و پروین چند روزی به بابلسر می‌روند و بعد از این سفر است که او در مطب دکتر پزشکیان در خیابان سیروس توسط پروفسور عدل جنینش را سقط می‌کند.

این کورتاژ باعث مشکلاتی برای پروین شد و در نهایت چندین هفته او را به بستر بیماری انداخت. اما با جاری شدن صیغه میان شاه و او روابط آن‌ها شکل رسمی‌تری گرفت و او در مهمانی‌های دربار نیز شرکت می‌کرد. او در دو سال ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۸ با شاه رابطه نزدیک داشت. هرچند که پروین غفاری بیشتر به تجملات و زندگی روزمره در دربار دلبسته بود و با توجه به اینکه می‌دانست شاه به زودی او را از دربار بیرون می‌کند سعی می‌کرد روابطش را با نزدیکان شاه و درباریان گسترش بدهد.

او اواخر سال ۱۳۲۸ با شاه دچار اختلاف می‌شود و به همراه مادرش مهمانی‌های بزرگی را برگزار می‌کند و در این مهمانی‌ها با مردان زیادی معاشرت می‌کند. شهرت پروین آن قدر زیاد می‌شود که زنانی نیز تصمیم می‌گیرند با نام او به اخاذی از مردان دست بزنند. اما او نیز در این مدت با افراد صاحب نفوذ و نزدیکان شاه رابطه برقرار می‌کند. مطب دکتر ایادی در خیابان کاخ بود. ایادی به دلیل نزدیکی محل کارش به خانه پروین زیاد به خانه آن‌ها می‌آمد. اما او تنها معشوق پروین غفاری نبود. غلامرضا پهلوی نیز با او رابطه داشت و در یکی از شب‌هایی که با اوست خبر نامزدی شاه با ثریا اسفندیاری را می‌دهد. در مهرماه ۱۳۲۹ فردوست به خانه پروین غفاری می‌رود و با مقداری پول نقد و سند خانه کاخ از او می‌خواهد که دیگر به شاه فکر نکند. بیست و سوم بهمن ۱۳۲۹ ثریا به طور رسمی همسر شاه می‌شود. فردوست دو کارت شرکت در عروسی را به مادر پروین غفاری می‌دهد. او به این مجلس می‌رود و برای دستبوسی شاه و همسرش خودش را نشان می‌دهد. اما آن‌طور که نوشته هیچ حرفی میان او و شاه رد و بدل نمی‌شود.[نیازمند منبع]

پس از جدایی از شاه

او بعد از ازدواج شاه با ثریا به روابطش با ایادی و غلامرضا پهلوی و سرگرد خاتم خلبان مخصوص شاه ادامه می‌دهد. خاتم که پیش از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲، شاه و ثریا را با هواپیما به بغداد می‌رساند بعد از تشویق با فاطمه پهلوی خواهر کوچک شاه ازدواج می‌کند. در نهایت نیز در سانحه حین پرواز کشته می‌شود. پروین مدتی هم با خلبانی آمریکایی به اسم جک رابطه داشت. این جوان بعدها با یک تیر در مغرش پیدا می‌شود. غفاری به پلیس جنایی احضار می‌شود اما در نهایت معلوم می‌شود جک با اشرف قاچاق هرویین می‌کرد.

در خانه پروین غفاری همیشه مهمانی‌هایی برگزار می‌شد و شاعرانی چون معینی کرمانشاهی و رهی معیری به آنجا رفت‌وآمد می‌کردند. او با هنرمندانی چون قمر و داریوش رفیعی نزدیک بوده است. در همین زمان است که در مراسم عروسی خواهرزاده‌اش با مهدی میثاقیه آشنا می‌شود. او پای پروین غفاری را به سینما باز می‌کند. «فریاد نیمه‌شب» ساموئل خاچیکیان و «بن‌بست» میرمهدی صمدزاده و «زن و عروسک‌هایش» به کارگردانی اسماعیل ریاحی فیلم‌هایی هستند که پری غفاری بازی می‌کند.او یکی از نمادهای فیلم‌فارسی است که در آثارش نقش زنان هرجایی را بازی کرده است. در میان فیلم‌هایی که پروین بازی می‌کند فیلم «موطلایی شهر ما» که داستان زندگی خودش نیز هست به کارگردانی عباس شباویز نام او را به سر زبان‌ها می‌اندازد. البته عمر حضور پروین غفاری با شکست‌های تجاری فیلم‌هایش زیاد طول نکشید.

سالهای پایانی عمر

وی در سالهای پایانی عمر به تنهایی زندگی می‌کرد و تنها کسی که خرج او را می‌داد صابر رهبر سینمادار شناخته شده ایران بود. پری غفاری خاطرات خود که در مورد روابط عاشقانه وی با محمدرضا پهلوی است را در کتابی به نام «تا سیاهی در دام شاه» منتشر کرد. این کتاب فقط یک بار در سال ۱۳۷۶ منتشر شد. به اعتقاد برخی منتقدان همچون محمد قائد، این کتاب در صورت تجدید چاپ می‌توانست پرفروش‌ترین کتاب تاریخ ایران باشد.[۴] لازم است ذکر شود که برخی این کتاب را نیز همچون خاطرات حسین فردوست، فریده دیبا، اردشیر زاهدی، شهناز پهلوی و تاج‌الملوک آیرملو جعلی خوانده‌اند.[۵]

پروین غفاری در شامگاه ۱۱ تیر ۱۳۹۲ در سن ۸۳ سالگی در منزل خود در شهر نوشهر درگذشت و در همان شهر مدفون گردید.

parvin-ghafari29 ۲۸cbrkphwcrbs981dqk2 ۲qf55d1ha7b-436x650

۱۳۲۶۴۰_۲۰۴ imag2es images ima%d9%82ges

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا