مجله تفر یحی آموزشی

میشل عون و جریانات سیاسی لبنان Reviewed by Momizat on . میشل عون و جریانات سیاسی لبنان جریانات سیاسی و اجتماعی لبنان بسیار مورد توجه سیاستمداران دنیاست چرا که لبنان خط مقدم مبارزه با رژیم اسرائیل هست و تقویت و ضعف ای میشل عون و جریانات سیاسی لبنان جریانات سیاسی و اجتماعی لبنان بسیار مورد توجه سیاستمداران دنیاست چرا که لبنان خط مقدم مبارزه با رژیم اسرائیل هست و تقویت و ضعف ای Rating: 0

میشل عون و جریانات سیاسی لبنان

میشل عون و جریانات سیاسی لبنان

جریانات سیاسی و اجتماعی لبنان بسیار مورد توجه سیاستمداران دنیاست چرا که لبنان خط مقدم مبارزه با رژیم اسرائیل هست و تقویت و ضعف این کشور از نظر سیاسی و حاکمیت بسیار اهمیت داره…

۱۳۹۴۰۲۱۱۱۱۴۴۱۰۸۲۳۵۲۱۴۱۰۴

میشل عون (۱۹۳۳، بیروت) رئیس جمهور لبنان از ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ پس از سی ماه خلأ منصب،[۱] رهبر جنبش میهنی آزاد و فرمانده سابق ارتش لبنان است. وی از سال ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۰ رئیس یکی از دو حکومت لبنان بود که برای به قدرت رسیدن با یکدیگر در جنگ بودند. وی در سال ۱۹۸۹ علیه نیروهای سوریه مستقر در لبنان «جنگ آزادیبخش» اعلام کرد و در سال ۱۹۹۰ پس از تصرف بیروت توسط ارتش سوریه به سفارت فرانسه پناهنده شد و بعداً اجازه یافت تا به فرانسه برود.

میشل عون یازده روز پس از خروج نیروهای سوریه از لبنان در سال ۲۰۰۵ به کشورش بازگشته و فعالیت سیاسی را آغاز کرد. میشل عون و جنبش میهنی آزاد جریان تحت رهبری او در این دوران از متحدان حزب‌الله لبنان و جنبش امل در ائتلاف ۸ مارس بوده‌اند. عون از سال ۲۰۰۵ نماینده مجلس لبنان است و جنبش میهنی با داشتن ۱۹ نماینده دومین گروه قدرتمند در این مجلس پس از جریان المستقبل و قدرتمندترین گروه در ائتلاف ۸ مارس است و ۲ وزیر نیز در کابینه لبنان دارد. وی در روز دوشنبه مورخه ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶ با ۸۴ رای از مجموع ۱۲۷ رای نمایندگان مجلس، به عنوان سیزدهمین ریاست جمهوری لبنان برگزیده شد.

گفته می شود وی مورد تأیید حزب الله لبنان نیز می باشد.

گذری به لبنان،میشل عون کیست؟

 میشل عون در ۱۸ فوریه ۱۹۳۵ [۲۹ بهمن ۱۳۱۳] در منطقه الشیاح به دنیا آمد و در منطقه حارة حریک در ضاحیه جنوبی بیروت رشد کرد. این منطقه، حد فاصل بیروت و منطقه جبل لبنان به حساب می‌آید. میشل عون می‌خواست مهندس شود، اما وضعیت بد مالی مانع رسیدن او به آرزویش شد و به ارتش پیوست. عون متعلق به جوی بود که طرفدار حزب ائتلاف ملی به رهبری ریمون ادّة بودند، آن هم در زمانی که حکومت در اختیار حزب ائتلاف قانون اساسی به رهبری بشارة الخوری بود و درگیری بین این دو حزب در اوجش بود. اما در هر حال ارتش تنها مؤسسه کشور بود که از این کشمکش ها و جهت‌گیری های سیاسی دور مانده بود و همین هم دلیلی بود که او را به عضویت در خود پذیرفت. عون با خانم فادیا شامی (بانوی آرام و خنده رو) ازدواج کرد واز او دارای سه دختر شد: میرای، کلودین و شانتال. عون بعد از فارغ‌التحصیل شدنش مأموریت‌های مختلفی در مناطق مختلف لبنان بر عهده گرفت، از بیروت گرفته تا صیدا و طرابلس. وقتی در سال ۱۹۸۴ ژنرال ابراهیم طنوس استعفا داد، عون به جای او فرمانده ارتش شد، وی بین سال‌های ۱۹۸۴ تا ۱۹۸۸ فرمانده ارتش بود. در سال ۸۸ و بعد از اختلافات داخلی و غیر ممکن شدن تعیین جانشین امین الجمیل، میشل عون به عنوان فرمانده ارتش مسئول تشکیل دولت نظامی در این کشور شد، این دولت به تقابل با دولت سلیم الحص پرداخت و عملا لبنان گرفتار دو دولت شد. یک سال بعد هنگامی که در توافق طائف زمینه‌های پایان جنگ داخلی در لبنان پایه‌ریزی شد، بعد از درگیری‌های سخت، عون از جریان لبنانی-سوری که به کاخ ریاست جمهوری حمله کرده بود، شکست خورد و به سفارت فرانسه در لبنان پناهنده شد، او مدتی را در سفارت باقی ماند تا اینکه به فرانسه تبعید شد. عون بعد از گذشت ۱۵ سال در می سال ۲۰۰۵ بعد از نوعی استحاله سیاسی به لبنان بازگشت، استقبال عمومی مردم از وی در فرودگاه نقطه عطفی در آغاز دور جدید فعالیت‌های سیاسی وی بود، عون در چرخش از مواضع قبلی خود ضمن ائتلاف با حزب‌الله و ورود در جریان هشت مارس رویکرد جدیدی برای خود در پیش گرفت. فراکسیون تغییر و اصلاح وابسته به وی در پارلمان لبنان در حال حاضر از بزرگترین فراکسیون‌هاست و در انتخابات سال ۲۰۰۹توانست ۲۷ کرسی از مجلس ۱۲۸ نفری لبنان را به خود اختصاص دهد.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا