مجله تفر یحی آموزشی

چگونه با مایکروویو خود رفتار کنیم؟ + عکس Reviewed by Momizat on . مایکروویو از اون چیزاییه که یه زمانی تو آشپرخونه بهش میگفتن تلویزیون ولی الان کمتر کدبانویی هست که شب و روز به این دسنگاه کاربردی وابسته نباشه و از انواع غذاها مایکروویو از اون چیزاییه که یه زمانی تو آشپرخونه بهش میگفتن تلویزیون ولی الان کمتر کدبانویی هست که شب و روز به این دسنگاه کاربردی وابسته نباشه و از انواع غذاها Rating: 0

چگونه با مایکروویو خود رفتار کنیم؟ + عکس

ba365716

مایکروویو از اون چیزاییه که یه زمانی تو آشپرخونه بهش میگفتن تلویزیون ولی الان کمتر کدبانویی هست که شب و روز به این دسنگاه کاربردی وابسته نباشه و از انواع غذاها رو توش درست نکنه… من خودم شخصا فردی رو سراغ دارم که توش کیک تولد درست میکنه به اندازه مصرف صد نفر! باور کنید راست میگم!

ولی برای استفاده از این دستگاه به نکاه زیر حتما توجه کنید و از قرار دادن موارد زیر جدا خودداری کنید!

۱- اسفنج‌ خشک

  hou12217

هیچ‌گاه اسفنجی که خشک است آن را در مایکروویو قرار ندهید

اگر قصد دارید اسفنج آشپزخانه خود را عاری از باکتری کنید، مایکروویو گزینه مناسبی است اما هیچ‌گاه زمانی که اسفنج خشک است آن را در مایکروویو قرار ندهید. انرژی‌های ساتع شده توسط مایکروویو باید توسط چیزی همچون آب و یا چربی جذب شوند و اگر چنین اتفاقی نیفتد انرژی‌های دفع نشده ممکن است باعث آتش‌گرفتن اسفنج شود.

۲- مواد غذایی در ظروف فلزی

  hou12218

برای گرم کردن غذا در مایکروویو هیچگاه از ظروف فلزی استفاده نکنید زیرا باعث آتش سوزی می شود

اگر قصد دارید مقداری از شام گذشته را با مایکروویو گرم کنید باید حتما از این نکته اطمینان حاصل نمایید که در ظرفی فلزی قرار نداشته‌ باشد. از آن‌جایی که جامدیت فلز بیشتر از موادغذایی است، هنگامی که مایکرویو شروع به گرم‌کردن می‌کند، ارتعاشات فلز بیشتر است، چون هیچ جایی برای حرکت مولکول‌ها نیست و می‌تواند سبب یک آتش‌سوزی شود.

۳- تخم‌مرغ با پوسته سالم

  hou12219

هیچگاه تخم‌مرغ های سالم را در مایکروویو قرار ندهید زیرا باعث انفجار تخم مرغ می شود

هیچ‌گاه تخم‌مرغ‌های سالم را در مایکروویو قرار ندهید، بخار آب موجود در تخم‌مرغ سالم هنگام گرم‌شدن چون جایی را برای حرکت ندارند، می‌تواند باعث انفجار تخم‌مرغ شوند. البته اگر پوسته تخم‌مرغ کمی ترک‌خورده باشد دیگر چنین اتفاقی نمی‌افتد.

۴- فویل آلومینیومی
فویل‌های آلومینیومی می‌توانند سد خوبی مقابل انرژی‌های مایکروویو باشند، استفاده از این فویل‌ها برای جاهایی که نمی‌خواهید غذا دوباره پخته شود، می‌تواند مفید باشد، اگر قصد اسنفاده از این فویل‌ها را دارید می‌توانید از تکه‌های کوچک استفاده کنید اما مطمئن شوید آن‌ها را صاف در مایکروویو قرار داده اید، زیرا تکه‌های مچاله‌شده فویل خطرناک هستند و ممکن است موجب آتش سوزی شوند.

۵- خشک‌کردن سبزیجات

  hou12220

به علت رطوبت کم گیاهان هنگامی که در مایکروویو قرار بگیرند، می‌توانند باعث آتش‌سوزی شوند

اگر می‌خواهید یک دسته سبزیجات را خشک کنید، مطمئنا مایکروویو خطرناک‌ترین گزینه ممکن است، گیاهان رطوبت زیادی ندارند؛ بنابراین هنگامی‌که در مایکروویو قرار بگیرند، می‌توانند باعث آتش‌سوزی شوند. البته خشک کردن اگر به سرعت انجام پذیرد و سبزیجات زیاد در مایکروویو نمانند، اتفاق خاصی نمی‌افتد.

۶- ظروف پلاستیکی
قراردادن طروف پلاستیکی که روی آن‌ها عبارت microwave safe درج نشده است، در مایکروویو امری کاملا اشتباه است. گرم‌شدن غذاهای چرب در مایکروویو می‌تواند دمای ظرف را به‌شدت افزایش دهد و باعث مشکل آفرینی شود. اگر اتفاقی از ظرف اشتباه برای گرم‌کردن غذا استفاده کردید، لازم نیست نگران سلامت خود باشید، آزمایشات موسسه GH نشان می‌دهند در هنگام گرم‌کردن غذا هیچ واکنش شیمیایی بین ظرف و مواد غذایی شکل نمی‌گیرد.

۷- ظروف آشپزخانه فلزی
از آنجایی که FDA تا ۴۰ سال پیش محدودیتی در استفاده از سرب در ظروف آشپزخانه تعیین نکرده‌بود، ممکن است ظروف آشپزخانه‌تان حاوی سرب باشند که گرم کردن آن‌ها به همراه غذا ممکن است باعث نشت سرب به غذا شود، هم چنین اگر ظروف شما شکسته اند و یا ترک خوردگی دارند، از قرار دادن آن‌ها در مایکروویو جدا خودداری کنید.

۸- کیسه کاغذی مواد غذایی

  hou12221

کیسه‌های کاغذی هنگام قرار گرفتن در مایکروویو منجر به آتش‌سوزی و انتشار گازهای سمی می شود

وزارت کشاورزی ایالات متحده اعلام کرده است که کیسه‌های کاغذی قهوه‌ای که برای نگهداری بعضی از مواد غذایی استفاده می‌شوند، هنگام قرار گرفتن در مایکروویو می‌تواند منجر به آتش‌سوزی و انتشار گازهای سمی شود.

۹- لیوان‌های مسافرتی
منظور از لیوان‌های مسافرتی، لیوان‌هایی هستند که معمولا برای گرم‌ نگه داشتن نوشیدنی استفاده می‌شوند، بعضی از این لیوان‌ها که از فولاد ضد زنگ ساخته شده‌اند، قابلیت استفاده در مایکروویو را دارند اما بعضی از آن‌ها این قابلیت را ندارند بنابراین از گرم‌کردن نوشیدنی در آن‌ها خودداری کنید.

۱۰- ظروف‌هایی که نوار فلزی دارند
استفاده از ظروف چینی که نوارهای فلزی دارند، می‌تواند منجر به وقوع آتش‌سوزی شود. پس لطفا از آن‌ها برای گرم‌کردن غذا استفاده نکنید.

۱۱- لباس

  hou12222

لباس‌های خشک معمولا رطوبتی برای دفع انرژی ندارند و با گرم‌شدن زیاد ممکن است آتش بگیرند

مطمئنا گرم‌کردن جوراب‌هایتان در مایکروویو در یک روز سرد زمستانی قبل از بیرون رفتن از خانه هر چند غیر بهداشتی است اما واقعا وسوسه برانگیز به نظر می‌رسد! اما بهتر است دست نگه دارید و جوراب‌هایتان را از مایکروویو بیرون بیاورید چون ممکن است با این کار یک آتش‌سوزی بزرگ به پا کنید. لباس‌های خشک معمولا رطوبتی برای دفع انرژی ندارند و با گرم‌شدن زیاد ممکن است آتش بگیرند.

منبع: itresan.com

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا