مجله تفر یحی آموزشی

از خواص جادویی آبغوره چه می دانید؟ Reviewed by Momizat on . از خواص جادویی آبغوره چه می دانید؟ آبغوره ها یکی از مهمترین چاشنی های غذایی است که در از قدیم و ندیم مورد استفاده کدبانوهای ایرانی قرار می گرفت. اما در مورد خوا از خواص جادویی آبغوره چه می دانید؟ آبغوره ها یکی از مهمترین چاشنی های غذایی است که در از قدیم و ندیم مورد استفاده کدبانوهای ایرانی قرار می گرفت. اما در مورد خوا Rating: 0

از خواص جادویی آبغوره چه می دانید؟

از خواص جادویی آبغوره چه می دانید؟

آبغوره ها یکی از مهمترین چاشنی های غذایی است که در از قدیم و ندیم مورد استفاده کدبانوهای ایرانی قرار می گرفت. اما در مورد خواص جالب و فوق العاده آبغوره ها چه می دانید؟

خواص آبغـوره

آبغوره حاوی اسـید مالیک، اسید فرمیـک، اسید سوکسینـیک، اسید اگزالیک، اسیـد گلوکولیک و قند اسـت. این ماده مغذی که آب غوره های ترش مـزه درخت انگور می باشنـد برای چاقی مـفرط و پوست بدن فواید زیـادی دارد.
آبغـوره دارای ویتامیـن C و پتاسیـم می باشد و به همین دلیل برای درمـان دردهای استخوانی مورد استـفاده قرار می گیـرد.
در ۱۰۰ گـرم از آبغوره حدود ۲۶ کالری وجـود دارد.
 

چربی خون و کاهـش فشار خون

از آنجا که در آبغـوره ویتامین C به مقدار فراوان یافـت می شود باعث کاهش کلسترول بـد در خون می شود و در نهـایت از بیماری هـای قلبی عروقی پیشگیری می کـند.
آبغوره همچنیـن بدلیل دارا بودن ویتـامین C از کلسترول بد خون و تجمـع پلاکت ها و ایجاد لخته های خونی پیشگیـری می کند.
در استفاده از آبغوره برای درمان چربی خون و فشار خون بالا باید توجه داشتـه باشید کـه حتمـا قبل از مصرف آن بـا پزشک خود مشورت کنیـد و اینکه آبغوره نمی توانـد جایگزین داروهای چربی و فشـار شود بلکه بـاید از این ماده غذایی به مقـدار مناسب در کنار داروها استفاده کرد.

خواص آبغوره در پیشگیـری از سرطان ها

یکی از خواص دارویـی آبغوره پیشگیـری از انواع سرطان هاسـت. یکی از ویتامین های مهم برای کاهـش خطر ابتلا به سرطان ویتامین C می باشـد و از آنجا که این ویتامین به مقـدار زیاد در آبغوره وجود دارد و همچنیـن بدلیل داراب بودن خـواص ضد عفونی کننده آبغـوره باعث شده پزشکان مصـرف این ماده غذائی را برای پیشگیـری از انواع سرطان ها توصـیه کنند.
 
 

 سلامت سیستم گوارشبا مصرف آبغوره

دیگر خواص آبغـوره اشتها آور و هاضـم بودن آن می باشد کـه باعث رفع اختلالات روده و معـده می شود. همچنـین آبغوره دارای خـواص ضد یبوست است و برای ضد عفونی کردن روده مصرف آن توصیه شده است.
برای درمـان کرم روده و تقویت معده مصرف آش آبغـوره به همراه زیره سیاه برای ۵ روز توصیـه شده است. البته بایـد توجه کنید کـه در این مدت از مصرف غذاهـای سنگین خودداری کنید بـرای درمان ورم مخاط دهـان و نرمی لثه نیز مفـید می باشد. قرقره کردن آبغـوره برای درمان ورم گلو در طب سنتی عالی می باشـد.

درمان رماتیسم با مصرف آبغوره

یکی از مواد مفیـد برای درمان درد سیاتیک و رماتیسـم، پتاسیم می باشد و از آنجـا که این ماده معدنی به صـورت فراوان در آبغوره یافت می شود مصرف آن بـرای درمان این بیماری ها و دیگر بیمـاری ها مثل پادرد و کمر درد مفـید می باشد.
 

اثرات آبغوره در کاهش وزن

برخی از افراد بـرای کاهش وزن بهتر به صورت ناشتـا آبغوره مصرف می کنند اما لازم است بدانیـد که مصرف ناشتا و طولانی مدت آبغـوره ممکن است به دستگاه گوارش آسیب وارد کند و باعـث ایجاد زخم معده شود.
برای کاهش وزن موثر تغییـر در شیوه زندگی مثل فعالیت بدنی بیشتـر و مصرف رژیم غذایی کم کالری مورد نیاز می باشـد اما جالب اسـت بدانید برای طعم عالی سالاد می توانیـد به آن آبغوره اضافه کنیـد و از آنجا که آبغوره دارای کالری کم می باشـد مصرف آن برای کاهـش وزن موثر است.
 
 

حفظ سلامت پوست

از خواص آبغوره برای سلامـت پوست نمی توان چشم پوشی کرد. حـفظ تعادل PH پوست در حالت اسیدی با استفـاده از ماست ترش و سایر ترشـی های طبیعی مثل آبلیمو، آب نارنج، آبغـوره و غیره امکان پذیر می باشد.
این مواد باید رقیـق باشند در غیر اینصورت باعث تحریک پوسـت می شوند. می توانید از آبغوره تازه رقیق شده برای این عمـل استفاده کنید.

 خواص مهم آبغوره در طـب سنتی

 • درمان چاقی مفـرط با استفاده از آبغـوره امکان پذیر می باشد.
 • برای درمان بیمـاری اسکوریوت که بـر اثر کمبود ویتامین C در بدن ایجاد می شـود موثر می باشد.
 • برای درمان زردی مـی توانید پس از صرف هـر وعده غذایی ۱ تا ۲ قاشق آبغوره مصـرف کنید.
 • برای به جلو انـداختن بلوغ جنسـی در دختران می توان از آبغوره استـفاده کرد.
 • کاهش حـرارت و صفرا با استفـاده از خاصیت های آبغوره امکان پذیر می باشـد و همچنین باعث ضد عفونی شـدن روده ها می گردد. برای این مـورد روزانه و برای چند روز متوالی بهتر است یک قاشق مرباخوری از آن را مصـرف کنید.
 • تقویـت کبد
 • افزایش اشتها
 • برای درمـان اسهال های ساده ۳ بار در روز و هـر بار یک قاشق غذاخوری آبغـوره مصرف کنید.
 • برای بند آمـدن خونریزی بینی می توانید چنـد قطره آبغوره در بینی بچکانید.
 • درمان چرک گوش با استفـاده از آبغوره امکان پذیر است بـرای این منظور سرکه و آبغوره را به انـدازه مساوی با یکدیگر ترکیب کنید و بـرای چند روز متوالی هر روز ۱ تا ۲ قطـره از آن را در گوش بچکانید.
 • برای درمـان بواسیر به مقدار مسـاوی آبغوره و آب تره را با یکدیگر ترکیـب کرده و آن را به محل بواسیر بمالیـد البته بهتر است اینکار را پیـش از اجابت مزاج انجـام دهید.
 • بـرای کاهش تب، درمان آنژین، ورم دهـان، سل ریه استفاده از آبغوره توصیـه شده است.
 • ادرار آور اسـت و از این رو باعث حذف سمـوم بدن می شود.

 

نکات مهم در مود مصرف آبغوره

از آنجا که آبغـوره دارای طبعی سرد می باشـد افراد سرد مزاج و مبتلایان به ناراحتـی های اعصاب بهتر اسـت از مصرف آن خودداری کننـد. با وجـود خواص آبغوره برای بدن، زنـان باردار باید بطور محدود و به صورت چاشنی از این ماده غذایی استفاده کنند.
از آنجا که یـکی از خاصیت های آبغـوره مدر بودن آن می باشد ممکـن است سلامت جنین را به خطـر بیاندازد.
گاهی اوقات برای پیشگیری از رشـد کپک در آبغوره به آن نمک اضافه می کننـد به همین دلیل بیمارانی که باید بطـور محدود نمک مصرف کننـد مثل بیماران مبتلا بـه فشار خون بالا، بیمـاران قلبی و کلیوی نبـاید از آن استفاده کنند.
بیماران مبتـلا به زخم معده و التهاب روده بایـد از مصرف آن خـودداری کنند.
این نکتـه را نیز همـواره بخاطر داشتـه باشید که آن را نباید با معده خالی مصرف کنیـد زیرا باعث می شود عوارض جانبی برای معده داشتـه باشد.

ارسال یک دیدگاه

بازگشت به بالا